image/svg+xml
image/svg+xml

Aday Öğrenci

Kıymetli Adaylar,

Bartın Üniversitesi henüz on yaşında olmasına rağmen sahip olduğu kaliteli akademik kadro ve öğrenci merkezli yönetim anlayışı ile Türkiye’nin saygın üniversiteleri arasında yerini almıştır. Bilimsel heyecan hisseden, kazanacağı akademik ve entelektüel formasyon sayesinde bilim dünyasındaki boşluğu dolduracak adayları Bartın Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne beklemekteyiz.

Bartın Üniversitesi coğrafi konumu ile ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Denizin, yeşilin ve tarihin buluşma noktası olarak Bartın, bilim insanlarına önemli bir konfor sunmaktadır. Diğer taraftan ilimizin İstanbul ile Ankara’ya konumu ve Bartın’ın liman şehri pozisyonu üniversitemizin stratejik önemini daha da arttırmaktadır.

Sosyal Bilimler Enstitümüz, Bartın Üniversitesinin kurulmasına müteakip 2008-2009 yılında hukuki kişiliğini kazanarak 2011 güz döneminde eğitim-öğretim faaliyetlerine İktisat ve İşletme Ana Bilim Dallarında  tezli yüksek lisans programları ile başlamıştır. Kuruluş aşaması açısından bu iki program Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ortaklığından yürütülmüş, devamında kurumumuz kendi programlarını ihdas etmiştir. 2012-2013 bahar Dönemine Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı, 2014-2015 güz döneminde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı, 2014-2015 bahar döneminde İşletme Ana Bilim Dalı, 2014-2015 güz döneminde Temel İslam Bilimler Ana Bilim Dalı, 2016-2017 güz döneminde Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı ve 2017-2018  güz döneminde de Felsefe ve Tarih Ana Bilim Dallarında tezli yüksek lisans programları açılarak bilim dünyasına önemli katkılar sunulmuştur.

Enstitümüz uzaktan öğretim tezsiz yüksek lisans programları aracılığıyla öğretim faaliyetlerini genişletmiştir. İlk programını 2012-2013 güz döneminde Yönetim Bilişim Sistemleri uzaktan öğretim tezsiz yüksek lisans programı ile başlayan kurumumuz ardından 2015-2016 bahar döneminde İşletme, 2016-2017 bahar döneminde de Girişimcilik uzaktan öğretim tezsiz yüksek lisans programlarına öğrenci kabul etmiştir. İlgili programlar Bartın Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (UZEM) desteği ile yürütülmektedir.

Diğer taraftan enstitümüz dört anabilim dalında doktora programına sahiptir. 2012-2013 bahar döneminde Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı ile başlayan doktora öğretimi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi ile devam etmiştir. Bu program Karabük Üniversitesi ile ortak açılmıştır. 2015-2016 Güz Döneminde İşletme Ana Bilim Dalı, 2016 güz döneminde de İktisat Ana Bilim Dalı doktora öğrencisi almaya başlamıştır. İktisat Ana Bilim Dalı doktora programı Karabük Üniversitesi ile ortak açılmıştır.

321 tezli yüksek lisans, 225 tezsiz yüksek lisans ve 34 doktora olmak üzere toplam 580 lisansüstü öğrenci barındıran Bartın Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bugüne kadar yüksek lisans programlarından 78, doktora programlarından 2 mezun vermiştir. Enstitümüz her gün artan mezunları ile bilim dünyasında ayrıcalıklı bir konum edinmektedir.

Kurumumuz bugün on ayrı ana bilim dalında her biri kendi alanında yetkin, uluslararası düzeyde yayın yapan üst düzey akademik kadrosu aracılığıyla akademik faaliyetlerine devam etmektedir. 

Enstitümüz JOMELIPS isimli yılda iki kez yayım yapan ulusal hakemli bir dergiye sahiptir. 2018 yılı itibariyle üçüncü yaşına girmiş olan dergimiz iktisat, işletme, maliye, siyaset bilimi, kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler, çalışma ekonomisi, endüstri ilişkileri, tarih, felsefe, psikoloji, sosyoloji, İslami ilimler, yönetim bilişim sistemleri ve coğrafya gibi çeşitli bilim alanlarında yayın hayatını sürdürmektedir.

Enstitümüz  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde kendisine ait iki ayrı dersliğe sahip olduğu gibi çağın ihtiyaç duyduğu her türlü teknolojik imkanı öğrencilerine sunmaktadır.

Üniversitemizin sahip olduğu geniş kütüphanesi ile lisansüstü çalışma yapan öğrencilerimiz kaynak problemini önemli ölçüde aşmaktadır Her yıl genişleyen, yeni yayınlar ile zenginleşen kütüphanemiz matbu eserlerin yanında online erişim ile bir çok kaynağı öğrencilerimize sunmaktadır.

Enstitümüz tecrübeli ve donanımlı idari personeli sayesinde her daim öğrencilerimizin yanındadırlar. Modern yönetim teknikleri sayesinde bürokrasiyi çoğaltmadan ihtiyaç duyulan tüm işlemler enstitü yönetimi tarafından icra edilmektedir.

Enstitümüz Erasmus, Mevlana ve Farabi Değişim programları sahiptir. Bu değişim programları sayesinde öğrencilerimiz farklı coğrafyalardaki kültürel ve akademik tecrübeyi kazanmak suretiyle donanımlarını arttırmaktadırlar.

Akademik dünyaya adım atmanın en önemli adımı lisansüstü eğitime başlamaktır. Bilginin bir güç haline geldiği dünyada kendisine yer bulmak isteyen tüm adayları Bartın Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bekliyoruz.

Enstitümüzün kapıları adaylarımıza her zaman açıktır; sizleri üniversitemizde misafir etmekten memnuniyet duyarız. Süreçle ilgili her türlü sorularınızı telefon ya da elektronik posta üzerinden iletebilir, bizleri web ve sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz.